CSR چیست؟

CSR در بیمارستان  بخش بسیار پر اهمیتی می باشد. عملکرد  نادرست این بخش فعالیت اتاق عمل را ناکام خواهد نمود CSR یا مرکز استریل مکانی است که کلیه وسایل مورد نیاز بخشها و  اتاق عمل بیمارست ان در آنجا ضدعفونی  و استریل می گردند.

بهترین مکان برای قرارگیری بخش CSR در نزدیکی اتاق عمل است تا هنگام حمل و نقل از هدر رفتن وقت و ایجاد خسارت به دستگاهها و وسایل جلوگیری شود درب ورودی بخش CSR باید به اندازه ای بزرگ باشد ( حدودا” ۲۰/۲ متر )  تا عبور و خروج ترالی و برانکارد به راحتی امکانپذیر باشد.

ترالی سبدها ی بزرگی هستندکه وسایل قبل ویا بعد از استریل روی آن چیده می شوند

  • سیستم تهویه CSR بسیار اهمیت داشته و باید بتواند به خوبی کار کند .دما در بخش مذکور بدلیل کارکرد دستگاههای اتوکلاو عموما” بالاست . بنابراین باید با استفاده از تهویه مناسب دما را کاهش و در حد ایده ال نگهداشت .
  • دستگاه های موجود در CSRاتاق مخصوص استرلیزاسیون باید موارد زیر را حتما داشته باشد:
  • فور
  • اتو کلاو
  • ست شور
  • وسایر ابزار برای شستشوی ادوات جراحی

دستگاه اتوکلاو

اتوكلاو بخار به دستگاهی گفته میشودكه در آن درجه حرارت باید بااستفاده از بخار قابل دستیابی باشد.دستگاه اتوكلاو باید به گونه ای طراحی گردد كه ورود وسایل استریل از   یك در و خروج آنها از در دیگر باشد.

وسایل در داخل اتوكلاو باید به گونه ای قرار بگیرند که فضای خالی بین  آنها وجود داشته باشد و بخار به راحتی در میان آنها نفوذ كند در دستگاه اتوکلاو وسایلی مثل گان و شان و ست های اتاق عمل  استریل می شوند مدت ماندگاری استریل وسایل توسط اتوکلاو   نسبت به سایر دستگاه ها ی استریل بیشتر است. وسایل قبل از ورود به اتوکلاو توسط پرسنل بخش csr پک می شوند و سپس درون دستگاه قرار می دهند.

اتوكلاو اتوماتيك

دارای دو صفحه مدرج دایره ای شكل جهت نمایش میزان فشار دستگاه .دارای دكمه ای است جهت انتخاب جنس ماده ای كه قرار است استریل شود( مایع یا جامد ) همچنین این دستگاه دارای یك نمایشگر درجه حرارت می باشد.

پمپ خلاء در آغاز مراحل استریلیزاسیون با ایجاد مكش ، هوای داخل محفظه را تخلیه كرده و سپس بخار وارد دستگاه میشود

 

اتوکلاو دستی

در اتوكلاو دستی اگرچه اصول كار همانند اتوكلاو اتوماتیك است اما تفاوتهایی بدین صورت دارند كه برای ورود بخار به محفظه ، شیر ورودی به صورت دستی باز و بسته میشود و تخلیه بخار نیز بصورت دستی انجام میگیرد و باز و بسته كردن در نیز به صورت دستی انجام میشود.  زمانی از این اتوكلاو استفاده میشود كه اتوكلاو اتوماتیك دردسترس نباشد یا دارای مشكل فنی باشد.

ست شور

وسیله مكعبی شكلی ( شبیه ماشین ظرفشویی) میباشد . دارای یك مخزن است كه آنرا پر از آب بهمراه  مواد ضد عفونی كننده میكنند و ست های جراحی را كه ابتدا با برس تكه های درشت گوشت و خون بجا مانده از عمل در لابلای آنها را
خارج كرده اندبه درون این مخزن میاندازند.
ست شور دارای سیستم ویبره ( لرزاندن ) جهت خارج  كردن مواد ریز لابلای ست جراحی می باشد كه میزان ان نیز قابل تنظیم است. یك تنظیم كننده جهت   تنظیم دمای آب درون مخزن دارد این دستگاه مجهز به یك شیر تخلیه نیز میباشد

فور

 

فور یکی دیگر از دستگاه های استریل می باشد که وسایل را بوسیله ی حرارت خشک استریل می کند معمولا وسایل حساس و نوک تیز توسط فور استریل می شوند. وسایل درون فور بدون روکش قرار می گیرند.

تستر ها

استریل شدن وسایل  بسیار پر اهمیت می باشد و اگر دستگاه ها درست کار نکنند استریل به خوبی انجام نمی شود به همین دلیل چند روش برای تست کردن دستگاهها وجود دارد

تستر میکروب: یکی از این روش ها تستر میکروب می باشد که به رنگ بنفش می باشد. هر هفته یک بار این شیشه های تستر را درون دستگاهها قرار می دهند و دستگاه را روشن می کنند اگر پس از اتمام مرحله ی استریل رنگ آن زرد شد یعنی دستگاه درست کار می کند.

تستر کلاس:

در هر یک ازپک هایی که می خواهند درون دستگاه اتوکلاو قرار  دهند یکی از این تست ها را می گذارند اگرخط آن مشکی شد مشخص میشود که استریل به خوبی صورت گرفته اگرقهوه ای شد بخار دستگاه  اشکال دارد و اگر نارنجی شد هم بخار و هم دمای دستگاه اشکال دارد

نوار چسب:

نواری که روی پک قرار می گیرد یک سری خطوط دارد که قبل از استریل  سفید هستند اگر استریل به خوبی انجام شود این خط ها  مشکی رنگ می شوند.

پک های آماده ی استریل:

یک سری پک های آماده وجود دارد که هر روز جهت تست درون دستگاه قرار می گیرند این پک ها حاوی  یک برگه ی
طرح به رنگ آبی است که ما بین ۱۰۰ برگ ساده ی دیگر قرار گرفته است بعد از اتمام کار دستگاه پک را باز می کنند باید رنگ آن از آبی به مشکی تغییر کند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *