از اکتبر ۲۰۱۳، نوروویروس موش (MNV) به عنوان ویروس تست (آزمایش اثر بخشی از ضد عفونی کننده دست) در استاندارد[ EN 14476] گنجانده شده است.

اقدامات بهداشتی در مورد نوروویروس

نوروویروس باعث التهاب حاد دستگاه گوارش می شود و عمدتا در ماه های زمستان از نوامبر تا آوریل در سراسر جهان رخ می دهد،. اقدامات بهداشتی – مخصوصا ضدعفونی دست – باید به طور مداوم برای جلوگیری از گسترش و کنترل آن انجام گیرد. نوروویروس ها، ویروس های بدون پوشش هستند که نیاز به ضد عفونی کننده های قوی دارند.

عفونت، علائم و دوره بیماری

نوروویروس ها از طریق مدفوع و استفراغ دفع می شوند. آنها از طريق تماس مستقيم (دست) يا تماس غير مستقيم (تماس دست با سطوح آلوده)  منتقل مي شوند. علاوه بر این، انتقال ممکن است از طریق قطرات در طی استفراغ یا از طریق مواد آلوده منتشر    می شود رخ دهد.

بیماران آلوده می توانند تا ۱۰ میلیون نانو ویروس در هر گرم مدفوع را آزاد کنند. غلظت بالای ویروس به گسترش پاتوژن کمک می کند، به ویژه هنگامی که تنها ۱۰ تا ۱۰۰ ذرات ویروس برای ایجاد عفونت کافی هستند. از این رو، درمانگاه ها و دیگر مراکز درمانی پزشکی باید بلافاصله بیماران مبتلا به نوروویروس را جداسازی کنند.
علائم گاستروانتریت حاد گاوی نوروویروس عبارتند از استفراغ و اسهال شدید، که اغلب همراه با بیماری، خستگی، درد در معده، سردرد و افزایش دمای بدن است. هنگامی که فردی آلوده می شود، تا زمان شروع بیماری ۶ تا ۵۰ ساعت طول می کشد. خطر عفونت در طول علائم حاد بیشتر است که معمولا ۱۲ تا ۴۸ ساعت طول می کشد. با این حال، ویروس ممکن است تا دو هفته  و یا زمان بیشتری ، بعد از علائم بالینی دفع شود –

ضد عفونی دست در مورد نوروویروس ها

برای غیر فعال کردن نوروویروس ها، ضدعفونی دست های بهداشتی اهمیت خاصی دارد و باید مطابق با پنج زمان

WHO انجام شود. در مورد نوردو ویروس، ضدعفونی دستی در شرایط زیر واجب است:

*    پس از دست زدن به یک بیمار
*     پس از حذف دستکش
*    قبل از خروج از اتاق

مواد ضد عفونی کننده دست باید با خطر موجود عفونت سازگار باشند. در مورد شیوع نورو ویروس، WHO توصیه می کند از ضد عفونی کننده های دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید [۱]. همچنین کمیته استاندارد اروپا (CEN) بر اهمیت ضدعفونی دست در مورد نوروویروس تأکید می کند. از اکتبر ۲۰۱۳، نوروویروس موش (MNV) به عنوان ویروس تست (آزمایش اثر بخشی از ضد عفونی کننده دست) در استاندارد EN 14476 [2] گنجانده شده است.

ضدعفونی سطح در مورد نوروویروس ها
ضدعفونی سطوح نقش مهمی در غیر فعال کردن نوروویروس ها دارد، زیرا ممکن است پاتوژن در سطوح بی جان زندگی کند، مثلا سوئیچ های نور، میزهای کنار تخت یا سطوح کار، تا هفت روز و در آنجا باقی می ماند.
برای شیوع نورو- ویروس، توصیه های CDC [3] عبارتند از:
• مناطق جداسازی و هماهنگ شده: تمیز کردن و ضد عفونی معمولی سطوح و اشیاء که اغلب لمس می شود – به عنوان مثال توالت، فریم ها، دستگیره های درب –

  • قسمت مراقبت / بخش مراقبت از بیمار: سطوح نزدیک به بیمار که اغلب لمس می شوند، باید سه بار در روز تمیز و ضد عفونی شوند.
    روش: تمیز کردن و ضد عفونی سطوح از مناطق با احتمال کمتر از آلودگی نورو-ویروس (جداول سینی، کانترها ) مناطق با سطوح بسیار آلوده ( توالت، وسایل حمام) .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *