چه چیزی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لوله های ساکشن خوب است؟

سیستم تخلیه (evacuation system) یک جزء مهم از دستگاههای دندانپزشکی است.

هنگامی که آن بدرستی کار میکند، همه چیز برای تیم بالینی و بیماران خوب و راحت است. اما کاهش حجم آن باعث ایجاد استرس و ناکارآمدی برای همه می شود. نگهداری سیستم، همانند بسیاری از تجهیزات در یک مرکز دندان پزشکی، جهت عملکرد مناسب بسیار ضروری است. تمیز کردن لوله های مکش (suction lines) و تعویض فیلترها (solids collectors) باید برای حفظ عملکرد مناسب دستگاه به طور منظم انجام شود. اما به نظر می رسد برخی از سردرگمی ها درباره نحوه تمیز کردن و یا ضد عفونی لوله های مکش وجود دارد. اگر شما از محصولاتی که ممکن است ناسازگار با سیستم تخلیه باشند و یا ممکن است واکنشی با محتویات فیلترها داشته باشد استفاده می کنید، مهم است که پروتکل مناسب این موضوع را بدانید.

تحقیقات نشان داده است که امکان ایجاد آلودگی از جریان برگشتی (backflow) لوله های مکش کم حجم مورد استفاده برای مکش بزاق (saliva ejector) وجود دارد. مکنده های بزاق در اکثر دندانپزشکی ها استفاده می شود، جاییکه در آن متخصص بهداشت به بیماران توصیه می کند تا لب خود را محکم در اطراف نوک مکنده بزاق ببندند تا  مایعات داخل دهان به نحو احسن حذف شوند.

در سال ۱۹۹۳ اولین بررسی صورت گرفت که پتانسیل جریان برگشتی را نشان داد. اخیرا در سال ۲۰۰۶، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یک رهنمود در خصوص استفاده از سیستم ساکشن بزاق منتشر کرده است. طی این رهنمود نبایستی به بیماران توصیه گردد که لب خود را محکم در اطراف نوک مکنده بزاق ببندند و لوله های مکش باید بصورت روزانه ضدعفونی شوند.

لوله های مکش باید هر روز با یک پاک کننده سیستم تخلیه (evacuation system cleaner) جهت حذف خون و مواد زائد (debris) تمیز شود، و مواد ضد عفونی کننده ای که سازگار با سیستم تخلیه باید از برای لوله های مکش استفاده شوند. لوله های مکش کم حجم (low-volume) باید بین ویزیت بیماران ضد عفونی شود.

همیشه بایستی سازگار بودن مواد ضدعفونی کننده با مواد و ساختار سیستم مکش مد نظر باشد. همچنین بتازگی ابزارهایی برای جلوگیری از جریان برگشتی ساخته شده است که استفاده از آنها توصیه می گردد.

مهم است بدانید که پدیده جریان برگشتی در لوله ها مکش با حجم بالا دیده نشده است. به همین خاطر نیازی به ضدعفونی این لوله ها بعد از ویزیت هر بیمار نیست. اما تمیز کردن این لوله ها در پایان هر روز امری لازم می باشد. از آنجایی که مواد زائد (debris) می توانند در لوله تجمع پیدا کرده و باعث انسداد شوند، بایستی از پاک کننده های سیستم تخلیه بصورت روزانه استفاده شود و تصفیه شوک دار بصورت دوره ای انجام گیرد. محصولات ضدعفونی کننده دارای آنزیم هایی هستند که پاک کردن مواد زائد از لوله ها را تسهیل می کنند.

محصولات دارای کلر باید در لوله های مکش هرگز مورد استفاده قرارنگیرند چرا که کلر می تواند باعث خوردگی قطعات فلزی در سیستم  شود. ثابت شده است که اکسید کننده ها باعث آزادسازی جیوه از ذرات آمالگام می شود، که این می تواند باعث آلودگی آب شود.

فیلترهای یکبار مصرف سیستم مکش  باید هر هفته و اگر گرفته شده باشند زودتر تعویض شوند. این فیلترها به علت دارا بودن ذرات آمالگام نباید همرا با سایر زباله ها در سطل زباله دفع گردد. فیلترها باید توسط دستگاه امحا کننده زباله های خطرناک مورد دفع قرار گیرند.

 

نکات مهم:

* بستن لبها به دور نوک مکنده بزاق باعث ایجاد فشار کمتر هوا در داخل دهان بیمار نسبت به مکنده می شود که این شرایط منجر به ایجاد جریان برگشتی و مواجهه بیمار با آلودگی های داخل سیستم ساکشن می شود. از این کار بایستی جلوگیری شود.

* لوله مکش را هیچ گاه در بالای سر بیمار قرار ندهید. زیر سر بیمار بایستی آویزان باشد.

* ضدعفونی لوله های مکش بصورت روزانه انجام شود.

* مکنده بزاق (saliva ejector) یک قطعه تکی و مجزا می باشد و باید بعد از مصرف دفع گردد.

* از ساکشن حجم پایین و حجم بالا بصورت همزمان استفاده نکنید. (cross-contamination)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *